اسطوره های پارسی و جايگزينيشان با مظاهر اسلامی

پيشتر بگويم که سواد من آنقدر کم است که آنچه مينويسم را سخنی کامل ، دقيق و غنی نميدانم . اگر مينويسم برای آن است که هم آنچه در ذهن دارم تصحيح شود و هم آنچه مينويسم خوانده . آنچه شنيدم را نوشته ام بنابراين اگر کسی اطلاعات کوتاه ( که در حوصله من بگنجد ) و دلی همراه داشته باشد ، خوشحال ميشوم که در جوارش باشم .
شنيده ام :
وقتی اسلام وارد ايران شد مردم ايران را سخت معتقد و پايبند به باورهايشان يافت راه نفوذ به چونان مردی نمی بايست ساده باشد خداوندگاران ايران ، اسطوره هايی قابل قبول و نمادهائی قوی بودند مثل آناهيتا ( خدای آبها ) و ميترا ( خدای مهر و خورشيد ) . اسطورهای اينچنين از يک ريشه بودند و بسياری از اقوام به آنها معتقد بودند مثلا هندوها ! اما نمادهای گذشته هرگز جدای از جنسيت نميشدند بنابراين خورشيد همواره سنبل مردی قوی و زمين سنبل زنی بارور بوده است در هند هنوز هم برای خورشيد سبيل ميگذارند و جنسيت اش را مذکر ميدانند .در ايران هم چنين بود .اما اگر شما الان به يک کودک دبستانی بگويد خورشيد بکش او را زنی با ابروهای کمانی و گونه هائی سرخ رسم ميکند . بنابراين با ورود اسلام نمادهای اسلامی تغيير شکل دادند و از آنجا که بايست خدا گونه باشند چنين شد : خورشيد مظهر حضرت علی (ع) و آب مظهر فاطمه (س) . اگر به تصاويری که از گذشته به ارث رسيده خوب نگاه کنيم ميبينيم که هميشه پشت تصوير نشسته يا ايستاده و ذوالفقار به دست علی (ع) خورشيدی ميدرخشد و از آنجا که آب مهريه فاطمه (س ) بوده است او را سنبلی مشابه آناهيتا ميدانستند . به نظر ميرسد که مردم پارس هيچ تمايلی برای از بين بردن نمادهای خود نداشته اند حتی بسياری از امام زاده هائی که در نقاط دور و کوهستانی ديده ميشود معابدی بوده است که در آن عبادت ميکردند و هدايا و جواهرات خود را نذر ميکردند . اين گفته به آن علت ميتواند درست باشد که اکثر اين امام زاده ها رو به قبله دفن نشده اند و در اکثر آنها دفينه هائی پيدا شده است .
اين روزها تصاوير متعددی از حضرت علی و امام حسين و حضرت عباس ميبينم که کاملا مينياتوری و باب تبع تماشاگران و خصوصا جوانان است . من پيشتر هم معتقد بودم که تصوير سازی کمک زيادی به تحکم اعتقادی مردم دارد. ما از خدائي صحبت ميکنيم که ناديدنيست اما همواره امامانمان را در هاله ای از غبار و نور پنهان کرده ايم من گمان نميکنم اين احترام به دين و امام معصوم باشد ( که چه بسا با غير معصومش هم چنين ميکنيم ) البته اين شکل احترام (!) از بعد از انقلاب قوی و محکم شد در حالی که قبلا مردم حتي در تعزيه خوانيها تلاش به مخفی سازی نميکردند و چيزی روی صورت نمی انداختند . و همچنين روی قرآنهای جيبی تصاوير ائمه ( حال درست يا نادرست ) وجود داشت . علاقه انسانها به مذهب با ديدن تصوير و نماد به مراتب محکمتر خواهد بود چنان که مسيح مصلوب و مريم فرزند در آغوش گرفته همواره تجسمی از حضور پيامبرشان به مسيحيان ميدهد و تصاوير چار زانوی بودا به بودائيان و ...
ما چرا نبايد امامانمان را آنگونه که بودند ببينيم ؟ جز يک کتاب که در مورد ظاهر حضرت علی بررسی و تفحص کرده است کتابی ديگری را نديده ام که به بررسی اين موارد بپردازد . به هر حال من آنچه را که دوست ميدارم چه زيبا چه زشت ، بهتر است واقعی باشد چرا که بايد ياد بگيرم زيبائی آدمها در سيرتشان است نه در صورتشان !

/ 12 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
رو بال فرشته

مي دوني چي فكر مي كنم؟شايد بد بيني باشه اما انگار كه تهي كردن ما رو.ديگه نه اون خورشيد مردونه رو داريم نه سيماي خورشيد گونه علي(ع)رو .دليلي باسه پنهون كردن كه نيست.

رقصنده با مرگ

(موافقم...شریعتی) بهتر است همه چیز را زیبا ببینیم... حتی مخالفت

مسعـــــود

لام من امشب اولین باره که وبلاگ شما رو خوندم واقعا که خوب می نویسی موفق باشی عزیزم

مهدي

ليلاي عزيز سلام . اولا از اينكه اظهار لطف كرده بودي ممنون.من خودم هيچ وقت نتونستم با اين عكسها ارتباط بر فرار كنم ولي اينقدري كه ميدونم اغلب مراجع رعايت حرمت اينگونه تصاوير را لازم دونسته اند

دلقك

ليلاي گل سلام ... مطلب ، به آنجا بر مي گردد كه هميشه هر چه دوست داريم ميبينم ، هر چه مي پسنديم ببينيم مي بينيم ! مهم اين نيست ، علي با كدام صورت به تصوير در آيد ، مهم ، به قول تو ، همان حرف و حساب ساده و صميميست ! مهم آن است كه مي ماند ! مهم جسم علي نيست ، چه علي را خوش تصوير كنيم ، چه مرد قد كوتاه آبله رويي كه روايات گفته اند ، اگر آنچه به نام غليست ، علي گفته باشد ( كه به گمانم علي گفته است ) علي مرد بزرگي بوده و هست و خواهد بود ... ! ( راستي ليلا ، مرا مي فروشند ، آنهم ارزان ، به قيمت شبنمي به برگ ياس ...! باور كن )

پريا

سلام ليلا جان عيدت مبارک .. طاعاتت قبول ... کاش بشه علی رو يه کم درک کرد

amir

تو مو ميبنی و من پيچش مو.عيدت مبا رک

KAta

سلام نازنین... کتا اومد که بگه... مرسی از اینکه بهش سر زدی... شاد باشی.

hisht

«واقعيت هميشه آن طور که تو مي بينی نیست» «هیچ چیز واقعی نیست» *hisht*

ابوالفضل

با عرض سلام : از حضرت علي عليه السلام در نهج البلاغه نقل است كه از آن حضرت سوال ميكنند: آيا پروردگار خود را ديده اي؟آن حضرت فرمود: آيا چيزي را كه نمي بينم عبادت مي كنم!؟آنگاه ادامه دادند: او هرگز با چشم ديده نمي شود ولي دلها ، با ايمانهاي واقعي شهودي او را درك مي كنند.به عبارت ديگر خود را شهود كردن ، هرگز از شهود خالق جدا نيست؛و اين همان معني جمله معروف رسول اكرم (ص)است كه مي فرمايند: من عرف نفسه عرف ربه( كسي كه خود را شناخت پروردگار خود را نيز مي شناسد.)در كل همه ما آنچه را كه دوست داريم مي بينيم، و يا جهان را در عدسي چشم خود مجسم مي كنيم .هركس از ظن خود شد يار من.اميدوارم اطاله كلام حقير را عفو فرماييد.